Edith Nesbit

15 Ağustos 1858 tarihinde, İngiltere’de doğdu. Henüz dört yaşındayken babasını kaybetti. Kardeşi Mary hastaydı ve bu sebeple aile İngiltere, Fransa, Almanya gibi çeşitli ülkelerde yaşamak durumunda kaldı. Bulunduğu taşra kentleri ona, yaşamının ilerleyen dönemlerinde kitaplarına uyarlayabileceği sahneler kazandırdı. Edith Nesbit, zor bir çocukluk geçirdi ve henüz on sekiz yaşındayken kendisinden üç yaş büyük olan banka memuru Hubert Bland ile evlendi.

Asıl tutkusu şiir yazmak olan Nesbit, 1890’ların başında çocuklar için kurgu eserler yazmaya başladı. Şiir çalışmalarını geride bırakarak çocuk hikâyelerine yönelmesinin temel sebebi, yaşadığı maddi kaygılardı. Bu süreçte polisiye ve korku gibi türlerde de eser vermekten geri durmadı. 

İlk yayımlanan eserleri, şiirleriydi. Aylık “Good Words” dergisinde “Ağaçların Altında” adlı şiirini yayımladığında henüz yirmi yaşındaydı.

Yazdığı çocuk hikâyelerinde yer verdiği canlı karakterler, ustaca düzenlenmiş olay örgüleri, kolay ve esprili bir anlatım tarzıyla dikkatleri üzerine çekti. Kitaplarındaki mitolojik yaratıklar, fantastik diyarlar ve korkusuzca maceraya atılan çocuklarla eşsiz ve büyüleyici bir anlatıma sahipti. Zor bir çocukluk geçiren Nesbit, maddi kaygılar gibi tüm somut gerekçelerin yanı sıra aslında kendi çocukluğu için de yazdı. Kendisi tarafından yazılan, “Küçük bir çocukken coşkuyla ve gözyaşlarıyla, büyüdüğümde o zamanlar ne düşündüğümü, hissettiğimi ve nasıl acı çektiğimi asla unutmamak için dua ederdim.” notu da çocukluğuna karşı beslediği duyguların bir göstergesi idi. 

Nesbit; Lewis Carroll, George MacDonald ve Kenneth Grahame gibi isimler tarafından başlatılan çocuk edebiyatı geleneklerini tersine çevirerek hayali dünyalarından zor gerçeklere dönmelerine yardımcı olan ilk modern çocuk yazarı olarak anıldı. 

Nesbit, politika ile de yakından ilgiliydi. Sanatçı ve Marksist-sosyalist William Morris’e hayrandı. Siyasi bir aktivist olmasının yanı sıra daha sonra İşçi Partisi’ne bağlı olan sosyalist bir örgüt olan Fabian Derneği’ni kuruluşunda yer aldı. Bu dernek, ismini on beş yaşındayken bademcik ameliyatı sonrasında hayatını kaybeden oğulları Fabian’an alıyordu. Edith Nesbit, siyasi yazılar kaleme alsa da çocuk hikâyelerine odaklandığı için tıpkı şiire ara verdiği gibi siyasi yazıları üzerine de yoğunlaşamadı.

1889 yılında yayımlamış olduğu “Hazine Avcılarının Öyküsü” adlı kitabı, yazara büyük ün kazandırdı. Sonraki yıllarda kaleme aldığı, ilk kez 1906 yılında yayımlanan “Demir Yolu Çocukları” ise en çok tanınan kitabı oldu. Bu eser, takip eden süreçte sinema perdesine de uyarlandı.

Yazın hayatına birçok eser kazandıran ve kendisinden sonra gelen pek çok yazara ilham kaynağı olan Edith Nesbit, 4 Mayıs 1924 tarihinde vefat etti.

Başlıca eserleri: Ejderhalar Kitabı, Demir Yolu Çocukları, Büyülü Şehir, Beş Küçük Afacan, Karanlığın Gücü…

Kaynak: https://www.britannica.com/art/novel

https://en.wikipedia.org/wiki/E._Nesbit