Kullanım Koşulları

Elbooxs Kullanım Koşulları Elbooxs, abonelerine internete bağlı bilgisayar, tablet, mobil telefon ve diğer cihazlar ile (Elbooxs'u destekleyen cihazlar) kitap okuma, seyretme ve dinleme gibi Elbooxs içeriklerine erişebilmesini sağlayan, kişiselleştirilmiş bir abonelik hizmeti sunar. Bu Kullanım Koşulları, hizmetimizi nasıl kullanılacağına ilişkin kuralları belirler. Bu Kullanım Koşulları kapsamında "Elbooxs hizmeti", "hizmetimiz" ya da "hizmet" ibareleri, Elbooxs tarafından, Elbooxs içeriklerinin bulunması ve bu içeriklere erişilmesi için sunulan; tüm özellik ve işlevleri, tavsiye ve incelemeleri, web sitelerimizi, kullanıcı arayüzlerini ve hizmetimizle alakalı tüm içerik ve yazılımları da kapsayan kişiselleştirilmiş hizmeti ifade eder.

1. Üyelik

1.1. Elbooxs üyeliğiniz, tarafınızdan sonlandırılıncaya kadar sürer. Elbooxs hizmetini kullanabilmek için internet erişimine ve Elbooxs'i destekleyen bir cihaza sahip olmalı ve şirketimize bir ya da birden fazla Ödeme Yöntemi sunmalısınız. Ödeme Yöntemi, zaman zaman güncelleyebileceğiniz ve hesabınız üzerinden bir üçüncü taraf aracılığıyla ödemeyi de içerebilecek, mevcut, geçerli, tanınan bir ödeme yöntemi anlamına gelir. Üyeliğinizi fatura kesim tarihinden önce iptal etmediğiniz sürece, tarafımıza bir sonraki faturalama döneminin üyelik ücretini seçtiğiniz Ödeme Yöntemi üzerinden tahsil etme yetkisi vermiş olursunuz (bk. "Üyelik İptali").

1.2. Üçüncü taraflarca kendi ürünleri veya hizmetleri ile bir arada sunulan üyelikler dâhil olmak üzere, birkaç farklı üyelik planı sunabiliriz. Elbooxs, bu gibi üçüncü taraflarca sunulan ürünlerden veya hizmetlerden sorumlu tutulamaz. Bazı üyelik planları, hizmete kaydolduğunuz sırada veya size sunulan diğer iletişimlerde açıklanacak farklı koşullara ve sınırlandırmalara sahip olabilir. Elbooxs üyeliğinize dair bilgilere, Elbooxs.com web sitesini ziyaret ederek sayfanın üst kısmında, profil adınızın altında bulunan "Hesap" bağlantısı aracılığıyla erişebilirsiniz.

2. Promosyon Teklifleri

Zaman zaman promosyon amaçlı teklifler, planlar veya üyelikler (Teklifler) sunabiliriz. Teklif kriterleri tamamen Elbooxs'in takdirine bağlı olarak belirlenir. Kriterlere uymadığınızın saptanması hâlinde bir teklifi iptal etme ve hesabınızı askıya alma hakkımız saklıdır. Aynı hanenin başka bir ferdinin üyeliğinin bulunması ya da yakın bir geçmişe kadar Elbooxs üyesi olması hâlinde, ilgili kişiler belirli tanıtım Teklifleri için uygun şartları taşımayabilir. Teklif kriterlerine uygunluğun saptanması amacıyla, mevcut ya da yakın bir zamanda iptal edilen Elbooxs üyeliği için kullanılmış cihaz kimliği, ödeme yöntemi ya da hesap e-posta adresi gibi bilgiler kullanılabilir. Uygunluk kriterleri ve diğer sınırlamalar ile koşullar, Teklif için kaydolduğunuzda veya kullanımınıza sunulan diğer iletişim araçlarında açıklanacaktır.

3. Faturalama ve Üyelik İptali

3.1. Faturalama Dönemleri:

Elbooxs hizmetinin üyelik ücreti ve hizmeti kullanımınıza bağlı ortaya çıkabilecek vergi ve olası işlem ücretleri gibi diğer tüm masraflar, "Hesap" sayfasında belirtilen belli ödeme tarihinde, seçtiğiniz Ödeme Yöntemi üzerinden tahsil edilecektir. Faturalama döneminizin uzunluğu, hizmete kaydolduğunuzda seçtiğiniz abonelik türüne bağlı olacaktır. Ödeme Yöntemi’nin onaylanamaması, abonelik planınızı değiştirmeniz ya da ücretli üyeliğinizin söz konusu aya dâhil olmayan bir günde başlaması gibi durumlarda ödeme tarihinizde değişiklikler yaşanabilir. Bir sonraki ödeme tarihinizi görmek için Elbooxs.com web sitesini ziyaret edip "Hesap" sayfasındaki "Fatura Ayrıntıları" bağlantısına tıklayabilirsiniz. Üyelik veya hizmetle ilgili ücretlere dair Ödeme Yöntemi’ni, hesap açtığınız anda yaklaşık bir aya kadar süreyle hizmet almanıza izin vermek de dâhil olmak üzere, çeşitli yöntemlerle onaylayabiliriz. Elbooxs'e kaydolurken Ödeme Yöntemi üçüncü taraf olan hesabınızı kullandıysanız Elbooxs üyeliğinize ilişkin faturalama bilgilerine ilgili üçüncü tarafta bulunan hesabınıza giderek ulaşabilirsiniz.

3.2. Ödeme Yöntemleri:

Elbooxs hizmetini kullanabilmek için bir veya birden fazla Ödeme Yöntemi sunmalısınız. Birincil Ödeme Yöntemi’nin reddedilmesi veya abonelik ücretinizin ödemesi için artık kullanılamaması durumunda, hesabınızla ilişkilendirilmiş herhangi bir Ödeme Yöntemi üzerinden ücret almamız için bize yetki vermiş sayılırsınız. Böyle bir durumda, tahsil edilmeyen tutarlardan sorumlu olmaya devam edersiniz. Ödeme yöntemi geçerlilik tarihinin sona ermesi, yeterli bakiye olmaması veya başka nedenlerden dolayı ödemenin başarıyla gerçekleşmemesi ve hesabınızı iptal etmemeniz hâlinde, abonelik ücretini geçerli bir Ödeme Yöntemi’nden tahsil edinceye kadar hizmetimize erişiminizi askıya alabiliriz. Bazı Ödeme Yöntemlerini kullanmanız hâlinde şirketimiz, tarafınızdan Ödeme Yöntemi’nin işlenmesiyle alakalı dış işlem ücreti gibi çeşitli masraflar tahsil edebilir. Ayrıntılı bilgi için bankanızla görüşmenizi öneririz.

3.3. Ödeme Yöntemlerinizi Güncelleme:

Ödeme Yöntemlerini "Hesap" sayfasından güncelleyebilirsiniz. Ödeme Yöntemlerini, ödeme hizmeti sağlayıcıları tarafından verilen bilgileri kullanarak da güncelleyebiliriz. Herhangi bir güncellemenin ardından, geçerli Ödeme Yöntemi veya Yöntemleri üzerinden ücret almaya devam etmemiz için bize yetki vermiş sayılırsınız.

3.4. Üyelik İptali:

Elbooxs üyeliğinizi dilediğiniz zaman iptal edebilir ve faturalama döneminizin sonuna kadar Elbooxs hizmetinden faydalanmaya devam edebilirsiniz. İlgili yasaların izin verdiği ölçüde ödemelerin iadesi yoktur ve tarafımızca tamamlanmamış üyelik dönemleri ya da kullanılmamış Elbooxs içerikleri için iade ya da kredi tanımlaması yapılmamaktadır. Üyeliğinizi iptal etmek için, "Hesap" sayfasına gidin ve iptal işlemlerine yönelik talimatları izleyin. Üyeliğinizi iptal etmeniz hâlinde, hesabınız mevcut faturalama döneminizin sonunda otomatik olarak kapanacaktır. Hesabınızın ne zaman kapanacağını görmek için, "Hesap" sayfasındaki "Faturalama Ayrıntıları" kısmına tıklayın. Hesabınızla Elbooxs'e üye olurken Ödeme Yöntemi olarak üçüncü tarafları kullandıysanız ve Elbooxs üyeliğinizi iptal etmek istiyorsanız bu işlemi söz konusu üçüncü taraf aracılığıyla yapmanız gerekebilir: örneğin; söz konusu üçüncü taraf ile hesabınıza erişip otomatik yenilemeyi kapatmak ya da söz konusu üçüncü taraf üzerinden Elbooxs hizmetinden çıkmak.

3.5. Ücret ve Abonelik Planı Değişiklikleri:

Abonelik planımızda ve hizmetimizin ücretinde zaman zaman değişiklik yapabiliriz. Ancak yapılan herhangi bir ücret değişikliği veya abonelik planınızdaki değişiklikler, tarafınıza bildirim yapılmasını takiben en erken 30 gün sonra geçerli olacaktır.

4. Elbooxs Hizmeti

4.1. Elbooxs hizmetine abone olmak için en az 18 yaşında olmanız gerekir. Reşit olmayanlar bu hizmeti ancak bir yetişkin gözetiminde kullanabilir.

4.2. Elbooxs hizmeti ve hizmet üzerinden erişilen her türlü içerik, sadece kişisel kullanımınıza ve ticari olmayan kullanımlara yöneliktir, kendinizin dışındaki kişilerle paylaşılamaz. Elbooxs üyeliğiniz boyunca tarafınıza Elbooxs hizmetine ve Elbooxs içeriklerine erişmenize müsaade eden sınırlı, münhasır olmayan, devredilemez bir hak sağlamaktayız. Yukarıda belirtilenler haricinde, size hiçbir hak, mülkiyet veya menfaat devredilmeyecektir. Hizmeti kamuya açık işlemlerde kullanmamayı kabul etmiş sayılırsınız.

4.3. Aynı anda içerikleri okuyup, dinleyebileceğiniz cihaz sayısı abonelik planınıza bağlıdır ve "Hesap" sayfasında belirtilmektedir.

4.4. İçerik kitaplığı da dâhil olmak üzere Elbooxs hizmeti sürekli olarak güncellenir. Ayrıca web sitemiz, kullanıcı arayüzleri, tanıtım içerikleri ve Elbooxs içeriğinin bulunabilirliği de dâhil olmak üzere hizmetimizin birçok unsurunu devamlı testlere tabi tutmaktayız. Dilediğiniz zaman "Hesap" sayfasını ziyaret edip "Teste Katılım" ayarlarını değiştirerek testlere katılımınızı durdurabilirsiniz.

4.5. Bazı Elbooxs içerikleri, çeşitli desteklenen cihazlarda geçici olarak indirilebilir ve çevrim dışı olarak okunup, dinlenilebilir. (Çevrim Dışı İçerikler). Hesap başına Çevrim Dışı İçerik sayısı, Çevrim Dışı İçerikler’i barındırabilecek maksimum cihaz sayısı, Çevrim Dışı İçerikler'in okunup dinlenilmesi gereken süre ve Çevrim Dışı İçerikler'in izlenebilir kalacağı süre gibi hususlar dâhil olmak üzere kısıtlamalar mevcuttur.

4.6. Elbooxs hizmetini, hizmetle ilişkili tüm özellikler ve işlevselliklerle birlikte, geçerli tüm yasa, kural ve yönetmeliklere ya da ilgili hizmet veya içeriğin kullanımına dair diğer kısıtlamalara uygun şekilde kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız. Elbooxs hizmetinde saklanan ya da Elbooxs hizmetinden ve Elbooxs hizmeti aracılığıyla edinilen içerik veya bilgileri saklamayacağınızı, çoğaltmayacağınızı, dağıtımını yapmayacağınızı, değiştirmeyeceğinizi, sergilemeyeceğinizi, işlemeyeceğinizi, yayımlamayacağınızı, lisanslamayacağınızı, türev ürün üretmeyeceğinizi, satışa sunmayacağınızı veya kullanmayacağınızı (Kullanım Koşulları'nda özellikle izin verilmediği sürece) kabul etmiş sayılırsınız. Ayrıca; Elbooxs hizmeti dâhilindeki içerik korumalarının hiçbirini bertaraf etmemeyi, kaldırmamayı, değiştirmemeyi, devre dışı bırakmamayı, geriletmemeyi veya bozmamayı; Elbooxs hizmetine erişmek için herhangi bir robot, örümcek, kazıyıcı veya başka otomatik yollar kullanmamayı; Elbooxs hizmeti üzerinden erişilebilen herhangi bir yazılımı ya da diğer ürünleri veya süreçleri kaynak koda dönüştürmemeyi, bunlar üzerinde tersine mühendislik yapmamayı veya parçalara ayırmamayı; Elbooxs hizmetinin içeriğine herhangi bir kod veya ürün yerleştirmemeyi veya herhangi bir şekilde manipüle etmemeyi; herhangi bir veri madenciliği, veri toplama ya da çıkarma yöntemi kullanmamayı kabul etmiş sayılırsınız. Buna ilaveten, her türlü yazılım virüsü ya da herhangi başka bir bilgisayar kodu, dosyaları veya programları dâhil olmak üzere, Elbooxs hizmeti ile ilişkili herhangi bir bilgisayar yazılımı ya da donanımı veya telekomünikasyon donanımının işlevselliğini kesintiye uğratmak, zedelemek veya sınırlandırmak için tasarlanmış herhangi bir materyali yüklememeyi, göndermemeyi, e-posta ile veya başka şekilde göndermemeyi veya iletmemeyi kabul etmiş sayılırsınız. Bu Kullanım Koşullarını ihlal etmeniz veya hizmeti yasa dışı bir şekilde ya da dolandırıcılık amaçlı kullanmanız hâlinde, hizmetimizi kullanmanızı sonlandırabilir veya kısıtlayabiliriz.

4.7. Elbooxs yazılımı Elbooxs tarafından ya da Elbooxs için geliştirilmiştir ve Elbooxs içeriklerinin Elbooxs'i destekleyen cihazlar aracılığıyla yetkilendirilmiş olarak izlenebilmesi ve (bu içeriklere) erişilebilmesi için tasarlanmıştır. Bu yazılım, cihaz ve kullanım ortamına göre değişiklik gösterebilir; işlevleri ve özellikleri cihazdan cihaza değişebilir. Hizmeti kullanmak için üçüncü taraf lisanslarına tabi bir üçüncü taraf yazılım kullanımının gerekli olabileceğini kabul etmiş sayılırsınız. Elbooxs yazılımının ve ilgili üçüncü taraf yazılımlarının güncellenmiş sürümlerini otomatik olarak edinebileceğinizi kabul etmiş sayılırsınız.

5. Şifreler ve Hesap Erişimi

Elbooxs hesabını oluşturan ve hizmet ücreti Ödeme Yöntemi üzerinden ödenen üye ("Hesap Sahibi"), Elbooxs hesabına erişim aracılığıyla gerçekleşen tüm işlemlerden sorumludur. Hesabın kontrolünü sürdürmek ve başkalarının hesaba erişmesini önlemek (Böyle bir durumda hesabın izlenme geçmişinde bunun bilgisi mevcut olacaktır.) adına Hesap Sahibi, hizmete erişmekte kullanılan Elbooxs'i destekleyen cihazların kontrolünü elinde tutmayı sürdürmeli ve hesabın şifresini ya da hesaba bağlı Ödeme Yöntemi’nin ayrıntılarını kimseyle paylaşmamalıdır. Hesabınızla ilgili olarak bize verdiğiniz bilgilerin doğruluğunu sağlamak ve gerektiğinde bu bilgileri güncellemek sizin sorumluluğunuzdadır. Sizi, Elbooxs'i veya ortaklarımızı kimlik hırsızlığı veya diğer hileli hareketlerden korumak için, hesabınızı sonlandırabilir veya hesabınızı askıya alabiliriz.

6. Garantiler ve Sorumluluğun Sınırlandırılması

Elbooxs hizmeti, olduğu gibi ve taahhütsüz ya da koşul olmaksızın sunulmaktadır. Özellikle belirtmek gerekirse, hizmetimiz kesintisiz veya hatasız olamaz. Tarafımıza karşı tüm özel, dolaylı ya da bağlı hasarlardan feragat etmiş sayılırsınız. Bu koşullar, feragat edilemeyecek herhangi bir garantiyi yasal olarak sahip olabileceğiniz tüketici koruma haklarını sınırlandırmamaktadır.

7. Toplu Davadan Feragat

İlgili kanun kapsamında uygulanabildiği hâllerde, Elbooxs ve tarafınız, yalnızca bireysel olarak birbirinize karşı talepte bulunabileceğinizi ve herhangi toplu ya da delegelendirilmiş davanın müştekisi ya da toplu dava üyesi olarak talepte bulunamayacağınızı kabul etmiş sayılırsınız. Ayrıca, ilgili kanunlar kapsamında uygulanabildiği hâllerde, aksi Elbooxs ve tarafınızca kararlaştırılmadığı takdirde mahkeme, birden fazla kişinin talebini tarafınızın talebiyle birleştirmeyebilir ve bu hususta herhangi bir toplu davaya hâkimlik edemez.

8. Muhtelif Hükümler

8.1. Geçerli Hukuk:

Bu Kullanım Koşulları, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına tabidir ve yine Türkiye Cumhuriyeti kanunları kapsamında yorumlanabilir.

8.2. Talep Edilmeyen Materyaller:

Elbooxs, Elbooxs içerikleri için talep edilmeyen materyal ya da fikirleri kabul etmez ve herhangi bir ortamda sunulan içerik ya da programlarının, Elbooxs'e iletilen materyal ya da fikirlerle olan benzerliklerden sorumlu değildir.

8.3. Müşteri Destek Ekibi:

Hizmetimiz ve nitelikleri hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız ya da hesabınızla ilgili yardıma ihtiyacınız varsa lütfen www.elbooxs.com web sitesi üzerinden erişilebilen Elbooxs Yardım Merkezi'ni ziyaret edin. Belli durumlarda, Müşteri Destek Ekibi’nin size en iyi şekilde yardımcı olabilmesi için, bilgisayarınıza tam erişim sahibi olmamızı sağlayan bir uzaktan erişim destek aracı kullanması gerekebilir. Bilgisayarınıza bu şekilde erişmemizi istemiyorsanız, uzaktan erişim aracı üzerinden destek almaya izin vermemelisiniz. Bu durumda, size başka yollardan yardımcı olacağız. Bu Kullanım Koşulları ile Müşteri Destek Ekibi tarafından verilen veya web sitelerimizin diğer kısımlarında bulunan bilgiler arasında herhangi bir uyuşmazlık olması durumunda, bu Kullanım Koşulları geçerli olacaktır.

8.4. Sürdürülebilirlik:

Bu Kullanım Koşullarının herhangi bir hükmü veya hükümlerinin geçersiz, yasalara aykırı veya uygulanamaz ilan edilmesi durumunda, kalan hükümlerin geçerliliği, yasallığı ve uygulanabilirliği tam olarak yürürlükte kalmaya devam edecektir.

8.5. Kullanım Koşulları Değişiklikleri ve Devir:

Elbooxs bu Kullanım Koşullarını zaman zaman değiştirebilir. Bu tür değişiklikler sizin için geçerli olmadan en az 30 gün önce sizi bilgilendireceğiz. Sizinle anlaşmamızı, ilişkili haklarımız ve yükümlülüklerimiz dâhil olmak üzere, herhangi bir zamanda bir başka tarafa devredebilir veya temlik edebiliriz ve böyle bir devir veya temlikle ilişkili olarak bizimle iş birliğinde bulunmayı kabul etmiş sayılırsınız.

8.6. Elektronik İletişimler:

Hesabınızla ilgili bilgiler (ödeme izinleri, faturalar, şifre ya da Ödeme Yöntemi değişiklikleri, onay mesajları, bildirimler vb.) tarafınıza yalnızca elektronik formatta aktarılacaktır. Örneğin; üyelik sürecinde e-posta adresinize gönderilen e-postalar aracılığıyla.