Carlo Collodi

24 Kasım 1826 tarihinde, Floransa'da doğdu. Asıl adı Carlo Lorenzini olan yazar, yoksul bir ailenin çocuğu idi. Babası Domenico Lorenzini aşçı, annesi Angela Orzali ise hizmetçiydi ve her ikisi de Marki Lorenzo Ginori'nin evinde çalışmaktaydı. Yazarın takma ad olarak kullandığı “Collodi” ise annesinin doğduğu yerin adıydı.

İlköğrenimini köyünde tamamlamasının üzerine, Marki Lorenzo Ginori'nin desteğiyle Toskana'da bir papaz okuluna ilahiyat öğrenimi alması için gönderildi lakin din adamı olmak istemedi. Bu süre zarfında yanında yaşadığı Rahip Zipoli'den piyano dersleri aldı. On altı yaşına geldiğinde felsefe eğitimi almak için Floransa'ya gitti; burada, Floransa'nın en büyük kitapçısı olan ve dâhilinde küçük bir de matbaası bulunan Libera Piatti'de çalışmaya başladı. İş hayatı ona, yazar ve entelektüellerden oluşan bir çevre edinme fırsatı sundu; edebiyata karşı duyduğu ilgi de bu dönemde yoğunlaştı.

O yıllarda İtalya, ulusal birliği sağlamaya çalışıyordu ve Carlo Collodi, Avusturya'ya karşı verilen mücadeleye destek olmak için gönüllü olarak orduya katıldı. Yirmi iki yaşındayken gazeteciliğe başladı ve Risorgimento (Yeniden Yükseliş) Hareketi'ni desteklemek için 1848 yılında “II Lampione” (Sokak Lambası) adlı mizah dergisini çıkarmaya başladı ancak dergi, kurulmasının üzerinden birkaç ay geçtikten sonra sansür dairesi tarafından kapatıldı. Collodi yılmadı, 1853 yılında “La Scaramuccia” (Didişme) adını taşıyan yeni bir dergi kurdu. 

Gazetecilik mesleğini 1859 yılına kadar sürdürdü. Ardından, Giuseppe Garibaldi'nin özgürlük mücadelesi veren kuvvetlerine katıldı. 1861 yılında İtalya Krallığının kurulması üzerine gazeteciliği ve silahlı eylemleri bırakarak Floransa'ya döndü. Burada resmî görevler üstlendi: Önce sansür dairesinde çalıştı, daha sonra valilikte görev aldı. 

Edebiyat çalışmalarına hiç ara vermeden devam etti lakin 1875 yılına kadar dikkat çekici bir başarı elde edemedi. 1875 yılında, Floransa'da bulunan bir yayınevi için Perrault'nun masallarını İtalyancaya çevirdi. Yaptığı çeviri çalışması, çocuk edebiyatını daha yakından tanımasını sağladı ve onu derinden etkiledi. Bunun üzerine çocuk öyküleri yazmaya başladı ve Giannettino adlı bir karakter yarattı.

1876 yılında “Giannettino”, 1878 yılında ise “Minuzzolo” adlı eserleri yayımlandı. 1881 yılında emekli olduğunda içinde çocukluğuna dönme arzusu uyandı, köyüne dönerek annesi ve erkek kardeşi ile yaşamaya başladı. 

7 Temmuz 1881 tarihinde, "Il giornale per i bambini" adlı çocuk dergisinde Pinokyo'nun çeşitli maceralarını tefrika etmeye başladı ve eserleri oldukça büyük ilgi gördü. Ne var ki Collodi, kariyerini çocuk kitabı yazarı olarak sürdürmek istemedi. Bu yüzden aradan dört ay geçtikten sonra öyküleri Pinokyo'nun ölümü ile bitirdi lakin okuyucuların yoğun talebi üzerine 16 Şubat 1882'de Mavi Peri'nin sihirli değneği ile onu tekrar hayata döndürdü. Böylece Pinokyo'nun maceralarını yayımlamayı sürdürdü. 1883 yılına geldiğinde tüm öyküleri “Pinokyo'nun Maceraları” adı altında kitaplaştırdı ve yayımladı. Eser daha sonra film, animasyon, tiyatro oyunu ve televizyon filmi gibi birçok türe uyarlandı. 

Collodi, 26 Ekim 1890 tarihinde ani bir şekilde hayatını kaybetti. Yaşamının son günlerinde de çocuklar için yazmayı sürdürdü.

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Carlo_Collodi